تبلیغات
نشریه طنز دانشجویی فالگوش - فیلم روز رستاخیز
 
نشریه طنز دانشجویی فالگوش
....... یا علی گفتیم و عشق آغاز شد .......
درباره وبلاگ


با عرض سلام...

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خودتون رو حتما برای ما ارسال کنید...
.
.
.
منتظریم...
.
.
از طریق پست الکترونیک:
nfalgoosh@chmail.ir

مدیر وبلاگ : رضا
نظرسنجی
نظر شما در مورد محتوای این وبلاگ چیست؟دوشنبه 22 تیر 1394 :: نویسنده : منتظرالمهدیروز رستاخیز (به انگلیسی: He Who Said No، به معنای: کسی که نه گفت) فیلمی تاریخی مذهبی به کارگردانی و نویسندگی احمدرضا درویش محصول سال ۱۳۸۹ ایران است. این فیلم در سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر در ۱۱ بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین گشت و در نهایت در ۸ بخش از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برنده سیمرغ بلورین گشت.

این فیلم در ۲ دی ۱۳۹۲ در سینما فرهنگ با حضور برخی اعضای دولت اکران خصوصی شدو در ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ در کاخ جشنوارهٔ فجر همزمان با برگزاری سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد و با تایید برخی مراجع قم توانست چهرهٔ حضرت ابوالفضل عباس را با بازی بهادر زمانی نشان دهد.

این فیلم به زودی بر روی پرده ها سینما های کشور می رود و در صدا و سیما پخش خواهد شد...

نظرات بعضی از افراد در خصوص این فیلم...

 • احمدرضا درویش، کارگردان فیلم با اشاره به اینکه ساخت روز رستاخیز شانس بزرگ زندگی او بوده است، گفت برای ساخت روز رستاخیز ۱۴ سال پیش زیر باران‌های دمشق عهد بسته بودم.
 • کمال تبریزی کارگردان فیلم طبقه حساس در خصوص فیلم روز رستاخیز، گفت: این فیلم سینمایی از تکنیک خوبی برخوردار بود و فرم خوبی داشت. اما فکر می‌کنم یک مقدار فیلم در موقعیت فرم باقی‌مانده بود و دلیلش هم این است که مضمونی پیچیده و عمیق داشت. حالا حالاها تجربه زیادی باید اتفاق بیفتددر عرصه سینما تا این مضمون به طور کمال و تمام بیان شود یعنی حق مطلب ادا شود. فکر می‌کنم این راهی است که با فیلم سینمایی روز واقعه شروع شده، البته کارهای پراکنده‌ای در این زمینه انجام شده است و حالا سینماگران باید در این زمینه قدم‌های بیشتری بردارند و کار بیشتری بکنند تا به این مفهوم که خیلی عمیق است و در ذات فرهنگ ایرانی وجود دارد، دست پیدا کنند و کارهای بهتری ساخته شود.
 • منصور ارضی، عبدالرضا هلالی و مجید بنی‌فاطمه از مداحان به مضمون این فیلم سینمایی انتقاد کرده‌اند.
 • محمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید شیعه و مرتضی مقتدایی مدیر شورای عالی حوزه علمیه قم به این فیلم اعتراض کرده و آن را توهین به مقدسات دانسته‌اند.
 • علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دفاع از فیلم پرداخت و تاکید کرد که رستاخیز از نظر تاریخی مشکلی نداشته و منطبق با تاریخ صحیح عاشورا تدوین شده است.
 • انتقاد ایت ا... مکارم شیرازی به فیلم رستاخیز: آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که ما باید جریان عاشورا را از خرافه پیراسته کنیم گفتند، جریانی از خارج می خواهد با استفاه از برخی مداح ها، اصل عاشورا را زیر سوال ببرد باید مراقب بود تا خرافه وارد نشود.


تحریفات و مشکلات فاحش این فیلم را در ادامه مطلب ببینید...

حجت الاسلام والمسلمین علی ثمری صاحب کتاب شرح شمع که روزنگار و تاریخ تحلیلی عاشورا با نگاهی بر یکصدو پنجاه مقتل متقدم و متاخر می باشد ، طی یادداشتی با اشاره به برخی ایرادات، به فیلم رستاخیز اعتراض کرد.

به گزارش فرهنگ نیوز، حجت الاسلام والمسلمین علی ثمری صاحب کتاب ارزشمند " شرح شمع " که روزنگار و تاریخ تحلیلی عاشورا با نگاهی بر یکصدو پنجاه مقتل متقدم و متاخر می باشد ، طی یادداشتی که در اختیار سایت عقیق گذاشته با اشاره به برخی ایرادات به فیلم رستاخیز اعتراض کرد.

متن کامل این یادداشت را در ذیل بخوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم
حادثه ى عاشورا صرفا یک حادثه و واقعه ى تاریخی نیست بلکه فرهنگ زندگی و سیره ى عملی دین مداری است.

در فیلم رستاخیز با نگاهی تک بعدی به عاشورا صرفاً به صورت شکلی و نه محتوایی پرداخته شده است. متاسفانه در بعد شکلی هم اشکالات مهمی وجود دارد که از آن جمله می توان به نمایش تصاویر امام زادگان واجب التعظیمی همچون حضرت قمر منیر بنی هاشم، حضرت علی اکبر، حضرت قاسم و حضرت علی اصغر علیهم السلام اشاره نمود. مگر نه این که حضرت علی اکبر اشبه الناس خلقا و خلقا و منطقا برسول الله است؟ پس چهره ى رسول الله را به تصویر کشیده اند؟!

به نظر می رسد دشمنان اسلام که متوجه اثرپذیری مردم ما از نهضت عاشورا و حادثه ى کربلا شده اند، خواسته یا ناخواسته عده ای را اجیر کرده اند تا این فیلم ساخته شود و بعد هم به عنوان فیلم برتر در سال روز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و دهه ى فجر انتخاب گردد.

لذا بر خود فرض دانستم تا در حوزه ى محتوایی به برخی از اشکالات عدیده ى فیلم مورد نظر اشاره کنم:

۱- عاشورا پیام های بسیاری در حوزه های اعتقادی ، اخلاقی ، اجتماعی ، سیاسی ، دینی ، جوانان، نوجوانان، زنان و پیران دارد که اصلا در این فیلم به هیچ یک از این پیام ها توجه نشده است.

۲- انگیزه‌ى قیام اباعبدالله علیه السلام مغفول واقع شده است. براى مثال اتفاقات عبرت آموز مدینه، سخنان امام کنار قبر پیامبر با عوام و خواص، وصیت امام، هیهات من الذله امام و... اصلا مورد توجه قرار نگرفته است.

۳- نقش خواص که در اطراف امام به طمع حکومت جمع شده بودند دیده نمی شود.

۴- اتفاقات عبرت آموز مکه از قبیل طواف امام و سخنان ایشان مورد تحریف واقع شده است.

۵- به جانفشانی کوفیان غیرتمند و فداییان حضرت حسین علیه السلام به صورت خلاف واقع نگاه شده است و اثری از رشادت های آنان نیست. مردانی همچون محمدبن کثیر ، هانی بن عروه، عبدالله بن یقطر و طوعه؛ آن شیرزن شیعی وفادار.

۶- جناب مسلم فردی در زنجیر و سیاه چال با چهره ای کریه به تصویر کشیده شده است.

۷- به خیانت خواص تاثیرگذاری مثل شریح قاضی، عمر سعد، شمر بن ذى الجوشن و... هیچ اشاره‌ای ندارد.

۸- حادثه ى تنبه حضرت حر کاملا تحریف شده و به شکلی مبهم و گنگ مطرح می شود.

۹ -وقایع اتقاقیه ى کربلا مانند؛ خطبه های امام، چگونگی حال و هوای اصحاب، وقایع عصر ، نیمه و شب عاشورا همگى تحریف شده و نامفهوم ارایه می گردد.

۱۰ -حوادث روز عاشورا نیز در این فیلم خلاف آنچه در مقاتل گفته شده به تصویر کشیده و تحریف شده است.

۱۱ -نکته ى عجیب که در این فیلم نشان داده می شود، هنگام معرفی یاران امام حسین علیه السلام توسط قمر بنی هاشم ، عبدالله بن عمر ( فرزند خلیفه ى دوم ) درمیان اصحاب امام است!!!

۱۲ -دلبری خواهر سلیمان بن سرد خزاعی از بصره تا کربلا و عاشورا از عبدالله بن حر، بخش قابل اعتنایی از این فیلم را به صحنه عشق بازی زمینی تبدیل می کند.

۱۳ -نحوه ى شهادت حضرت علی اصغر علیه السلام کاملاً تحریف شده است و هیچ انطباقی با تاریخ ندارد.

۱۴ -نقش بی بدیل زنان به ویژه زنان اصحاب و اهل بیت پیامبر امحاء شده و هیچ اثری از اقدامات و نقش آفرینی شکوهمندانه ى آنان نیست.

...
خلاصه اینکه آن چه در این فیلم به عنوان حادثه ى عاشورا مطرح می شود با مفاهیم بلند و فرهنگ انسان ساز عاشورا هیچ گونه انطباقی ندارد وصرفا با بهره گیری از تکنیک های هنری جنگ و کارزاری به نمایش گذاشته می شود که هدف آن فقط خشونت است و کشتار.

علی ثمری
بهمن ماه ۱۳۹۲ شمسی

ربیع الثانی ۱۴۳۵ قمری

نوع مطلب : اجتماعی، فرهنگی، 
برچسب ها : رستاخیز،
لینک های مرتبط : فرهنگ نیوز، سخن رائفی پور، رجا نیوز،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :